Kos Round 140 LED Bathroom Ceiling Light IP65 12.8W 3000K Textured White Astro 1326067
£98.79
Ex. VAT(over £100+VAT, applies to zone A only , £6 +VAT otherwise)
Order online & collect in store
This ceiling-mounted Textured White Kos 140 Round LED lamp (1326067) comes complete with the 12.8W LED lamp offering a 3000K warm white light, optimal for bathroom use due to its water-resistant IP65 rating.
The Kos Round 140 LED 3000K surface-mounted downlight is an alternative to a recessed downlight, with perfect proportions that make it a feature in its own right.
Designed for use indoors or out, it has an IP65 rating. With a Textured White finish and stylish cylindrical shape, this is a striking light feature that will fit in smoothly to bathrooms with modern, chic decor.
It is mounted on the ceiling - not in the ceiling; you don’t need to make a hole in your ceiling for this fitting.
It includes the LED driver, and it can be dimmed with phase-leading and trailing-edge dimmers. It can be used indoors (even in the bathroom) and outdoors (undera covering).
Note: this item has a 3-year manufacturer's warranty, provided it is not installed within 5 miles of the coast or in a high salt environment.
Kos 140 LED Round Textured White Ceiling Light - Features
- Part of the Astro Lighting Kos range of ceiling-mounted spotlights, this version with the LED lamp incorporated.
- Finish: Textured White body with a clear glass diffuser.
- SKU: 1326067. This product supersedes 1326019
- Lamp used: a 12.8W LED offering 3000K 761lm light is incorporated (CRI 80)
- Lamp lifetime: 40.000h
- Lamp beam angle: 36 degrees
- Dimming: dimmable with Phase-Leading & Trailing Edge dimmers
- IP rating: IP65 rated, suitable for bathroom zones 1, 2 and 3.
- It is not suitable for outdoor installations.
- Driver: included (not required).
- Class 2 electrical-rated, double-insulated fitting.
- Mains voltage fitting: 230V
- F marked: can be mounted on flammable materials.
- CE Marked.
- Weight: 0.92kg.
- Dimensions: diameter 140mm, depth/projection from ceiling 115mm
Model: Astro Lighting Kos 140 LED Textured White Ceiling Spot Light (1326067).
| Lights Specific | |
| Dimmable | yes |
| Electrical Rating | Class 2 - Double Insulated |
| Energy Type | Mains Voltage 240V |
| Finish | White |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Base | LED integrated |
| Lamp Style | Modern |
| lamp Type | LED Light |
| Light Color | 3000K |
| Lumens | 761lm |
| Manufacturer | Astro Lighting |
| Mounted on | Ceiling |
| Number of Lamps | 1 |
| Projection | 115 |
| Rooms | Commercial |
| Total Wattage | 12.8W |
| Wattage | 12.8W |
| Zone Rating | 2 and 3 |
| Range | Kos Ceiling Surface Spots |
| Cutout | not applicable |
Note: Some images and pictures are for reference only. The item may differ from the image/picture due to manufacturer's change. Should you require the exact item in the picture, please call or email us to enquire.
Need more detailed specs?
Shipping
Sparks Direct delivers via courier to the UK only; the standard delivery charge is £6 + VAT for all orders under £100 + VAT. If your order is over £120, you get free delivery (unless there's a special delivery charge for the items you wish to order or you're in shipping zone C or D). Full details for shipping charges can be found via Terms and Conditions.
If the items you order are in stock and the order is placed before 1.00pm, delivery can be made within 1-2 working days. If the items are not in stock, we will inform you via email how long it will take or ask for your confirmation if there's a long lead time.
Returns
We offer 30-day returns for unwanted items - please email us to request a returns number which will need to be quoted when the items are returned. For faulty items or items damaged in transit, please advise via email, and an appropriate returns number will be provided. Full details concerning returns and refunds can be found via our Terms and Conditions.























-270x270.jpg)





