Palermo 900 LED Bathroom Wall Light Matt Black IP44 11.7W 3000K, Astro 1084037
£230.10
Ex. VAT(over £100+VAT, applies to zone A only , £6 +VAT otherwise)
Order online & collect in store
The Astro Lighting Palermo is a 900mm long LED wall light for bathrooms, an unswitched modern light fitting in Matt Black finish with white diffuser (SKU 1084037).
It offers a warm white 3000K light and 629lm 11.7W LED light. With its sleek, minimalist design and integrated LED, Palermo is an attractive, energy-efficient lighting solution for any modern bathroom. Thanks to its versatile, symmetrical shape, Palermo can be installed either above or alongside a mirror, providing bright, functional task lighting.
Recommended to be placed above a bathroom mirror - above the mirror, IP44 rated wall light (wall mounted bathroom light).
Palermo 900 LED Bathroom Wall Light Matt Black - Features
- Wall strip light in Matt Black and polycarbonate diffuser using a LED lamp.
- SKU: 1084037
- Lamp used: LED strip, 11.7W, integral.
- Lumen output: 629lm
- Colour temperature: 3000K warm white
- CRI 90
- Mains voltage: 100-240V 50/60Hz
- Driver: integral driver, average lifespan 30.000h, output 12V
- Class 2 rated: double insulated light.
- CE Mark
- IP rated: IP44 light, can be used in bathroom zones 2 and 3
- F Marked: it is suitable for direct mounting on normally flammable materials.
- Dimming: not suitable for dimming.
- Finish: Matt Black with white polycarbonate diffuser.
- Wall fitting: can be mounted on the bathroom wall, either vertically or horizontally.
- Dimensions: length 900mm, width 40mm, depth 60mm
- Weight: 1.44kg
Model: Astro Lighting Palermo 900 LED Bathroom wall-light 13.6W 3000K (1084037).
| Lights Specific | |
| Dimmable | No |
| Electrical Rating | Class 2 - Double Insulated |
| Energy Type | Mains Voltage 240V |
| Finish | Black |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Base | LED integrated |
| Lamp Style | Contemporary |
| lamp Type | LED Light |
| Light Color | 3000K |
| Lumens | 629lm |
| Manufacturer | Astro Lighting |
| Mounted on | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Projection | 60mm |
| Rooms | Bathroom |
| Total Wattage | 11.7W |
| Wattage | 11.7W |
| Zone Rating | 2 and 3 |
| Range | Palermo LED Bathroom Lights |
| Cutout | not applicable |
Note: Some images and pictures are for reference only. The item may differ from the image/picture due to manufacturer's change. Should you require the exact item in the picture, please call or email us to enquire.
Need more detailed specs?
Shipping
Sparks Direct delivers via courier to the UK only; the standard delivery charge is £6 + VAT for all orders under £100 + VAT. If your order is over £120, you get free delivery (unless there's a special delivery charge for the items you wish to order or you're in shipping zone C or D). Full details for shipping charges can be found via Terms and Conditions.
If the items you order are in stock and the order is placed before 1.00pm, delivery can be made within 1-2 working days. If the items are not in stock, we will inform you via email how long it will take or ask for your confirmation if there's a long lead time.
Returns
We offer 30-day returns for unwanted items - please email us to request a returns number which will need to be quoted when the items are returned. For faulty items or items damaged in transit, please advise via email, and an appropriate returns number will be provided. Full details concerning returns and refunds can be found via our Terms and Conditions.
























